A doni emléktúrákat azért szervezik, hogy egyrészt az identitástudatot megőrizze, erősítse fiatalokban, emlékeztessen a magyar történelem egyik legsúlyosabb veszteségére, amikor 1943 januárjában az orosz fronton, a Don-kanyari csatákban és az azt követő visszavonulás során megsemmisült a mintegy kétszázezer katonát számláló 2. magyar hadsereg.
A Nyárádmentén is turnézott a Kákics együttes
Tizenhat helyszínen mutatott be emlékműsort a székesfehérvári Kákics népzenei együttes, ebből Erdélyben öt településen szólaltatták meg hangszereiket. Turnéjukat a Nyárádmentén fejezték be.
Január 10-én délután teltházas közönség előtt lépett fel Szeredában a székesfehérvári Kákics népzenei együttes. A Ferenc Jóska fújtatja a trombitát című műsoruk különböző hadszíntereken született katonadalokon keresztül időrendi sorrendben mutatja be az első világháború eseményeit. Tárnok Ákos együttesvezetőtől megtudtuk: az Első Világháborús Centenáriumi Emlékbizottság pályázatán kaptak támogatást emlékműsoruk bemutatására. Az anyaországban Budapesttől Debrecenig mutatták be több helyszínen, míg Erdélyben Bánffyhunyadon, Sepsiszentgyörgyön, Csíkszeredában, Nyárádszeredában és Nyárádszentmártonban. Műsorukban a hegedű, brácsa és nagybőgő mellett a háttérbe szorult népi hangszereket is megszólaltatták, népzenei és dalanyagukat főleg a Zenetudományi Intézet archívumából válogatták. A dalok közben korabeli felhívásokat, jelentéseket, leveleket is felolvastak, egykori katonai fotókat vetítettek. A műsor fővédnöke Vargha Tamás honvédelmi minisztériumi államtitkár volt.
Az erdélyi és nyárádszeredai közönség nagyon jól fogadta az előadást: Tárnok Ákos szerint jó volt látni, hogy sok dalt ismernek és együtt énekelhették, hogy Kimegyek a doberdói harctérre. Örvendetes az is, hogy nagyon sok fiatal is volt a nézőtéren, hisz az is céljuk volt, hogy a fiatalok megtudhassák, milyen hősiesen harcoltak egykor a magyar katonák.
Forráa: nyárádmenti KIS ÚJSÁG
Kapcsolódó anyagok: