Az idei év sem volt semmivel sem könnyebb a tavalyinál. Bár eredmények, biztató jelek vannak, alapvetően a nehéz pénzügyi helyzet jellemezte az évet ebben a kisközségben is. Az állami kiutalások hiányában vannak évek óta befejezésre váró beruházások, de tudtak élni az adódó lehetőségekkel is. Minderről Balogh István polgármester számolt be.
Támogat a LEADER program
Befejeződött a jobbágyfalvi kultúrotthon felújítása, amelyet a LEADER program 62 ezer euróval támogatott. Kisebb munkálatok maradtak hátra, az akadálymentes működéshez szükséges munkálatokat megpróbálja önerőből elvégezni a község. Ez a második nyertes pályázata volt a községnek a LEADER programon, miután először egy községgazdálkodáshoz szükséges traktort vásárolt, továbbá népviseleti darabokat és hangosítási berendezést.
Egy harmadik, 38 ezer euró értékű pályázatot is benyújtott az önkormányzat a LEADER programra, ebből utánfutót és homlokrakódót vásárolnának a községi traktorhoz, valamint 300 darab széket a kultúrotthonok számára. Ez a jövő év folyamán valósulna meg.
Dolgoztak a községi utakon
A megyei tanács 50 ezer lejt osztott le a községnek a megyei utak karbantartására. Ebből Vadad és Búzaháza felé vezető utak mellett lekaszálták a padkákat, a fölösleges, lerakódott földet eltávolították, hogy a víz lefolyhasson az úttestről. Kézi és gépi erővel patakásást és -takarítást végeztek, továbbá áteresz épült Búzaházán a malommal szemben, a tavasszal pedig a szentmártoni temetőn kívül is készül egy.
Folytatták a hidakat
Az idei év végére ismét pénzt utalt a kormány a községi hidak építésére. Ezért folytatódott a búzaházi hídnál a munkálat, sikerült elhelyezni a kővel töltött kosarakat a partvédelem érdekében, ez mintegy 120 ezer lejt tesz ki, de a vállalkozó sajnos nem tudta folytatni idén a munkálatokat. Az elmaradt teendőket és a jobbágyfalvi palló építését reményeink szerint a következő évben végzik el, amennyiben a kormány kiutalja a hiányzó összegeket. A szentmártoni palló használható állapotban van, ott csupán apró munkálatokat kell még végezni.
Elfogadták a község címerét
A kormány idei 996. számú határozatával több Maros megyei község címertervezetét is jóváhagyta, többek között Csíkfalváét is. A helyi közösség által elfogadott, majd a megyei és regionális bizottságok által is jóváhagyott tervezetet az országos címertani bizottság rábólintása után terjesztették a kormány elé. Csíkfalva kék mezejű címerét a Nyárádot jelképező ezüst hullámvonal osztja ketté. Felső felében a község nevére utaló csíkhal látható, alsó részén öt aranykalász, utalva Búzaháza nevére is, de a községhez tartozó települések számára is.
Divatos szóval élve a címer egy brend, de ugyanakkor egy identitást is ad a helyieknek, kifejezi a néveredetet, a vidéki jelleget és a folyó melletti elhelyezkedést – véli Balogh István polgármester. A községi címert Szekeres Attila elismert hazai heraldikus készítette és komoly tanulmányon alapszik. Elkészítésének folyamata lassan tíz évre nyúlik vissza, hiszen az első változatot elutasították, ezért egy teljesen újat készítettek, ezt sikerült most elfogadtatni. Ezután szerepelni fog a hivatalos okiratokon is, és a jövőben engedélyeztetendő községi zászlón is.
Folytatódott a csatornázás
A községben 2012-ben kezdődött el a szennyvízcsatornázás kivitelezése a környezetvédelmi alap támogatásával. A tavalyi évben pénzhiány miatt alig dolgoztak, idén is csupán augusztustól november végéig. Ennek ellenére Jobbágyfalván, Csíkfalván és Nyárádszentmártonban a gerincvezetékek nagy része a talajban van, Csíkfalván az Állomás utca, míg Jobbágyfalván egy rövid szakasz maradt el. Ezeket kell elvégeznie a kivitelezőnek jövő év tavaszán, továbbá megépíteni a pumpaházakat és a tisztítóállomást, elvégezni a csatlakoztatásokat a háztartások több mint felében, továbbá a tereprendezési munkálatokat (járdák, utcák visszarendezése, sáncok kiásása). Az önkormányzat azon dolgozik, hogy a projektet áthelyezzék európai finanszírozásra, amely több előnnyel jár: egyrészt a mostani 20%-ról 2%-ra csökkenne az önrész, biztosabb a támogatás, folyamatos a finanszírozás, továbbá meg lehetne finanszírozni Búzaháza és Vadad rendszerét is, és minden tulajdonosnak a bekötő aknát is. De ezenkívül visszakapnák az eddig kifizetett önrész nagy részét is. Amennyiben kérésüket jóváhagyják, mindezekre a jövő évben kerülhetne sor.
Elkezdenék az iskolák javítását
Mivel a szentmártoni iskolát ki kellett venni a korszerűsítési tervből, a vállalkozóval való ügyvitel is nagyon elhúzódott. Ezért még mindig nem kezdődhetett el a várt felújítás a csíkfalvi, vadadi és búzaházi iskoláknál, de remények szerint hamarosan eldől a projekt és a munkálat sorsa.
További jó hírek
Az ősz folyamán sikerült lefesteni az orvosi rendelő kerítését, jelenleg folyik az épületben a régi vízvezetékek cseréje. Reményeik szerint napokon belül a tornateremben is beindul a fűtésrendszer, jelenleg a gázengedélyeket és a vezetékek megnyitását várják.
Befejeződött az őszi idény a falusi labdarúgó bajnokságban. Csíkfalva község csapata a 6. helyen végzett, a 13 mérkőzésből 7 győzelmet, 1 döntetlent és 5 vereséget könyvelt el, 22 pontot szerezve.
Álláshirdetés
Csíkfalva község önkormányzata versenyvizsgát hirdet egy traktorkezelői szakképzett munkás állásra a Polgármesteri Hivatalhoz. A versenyvizsgán résztvevőknek meg kell felelniük az alábbi feltételek mindenikének: érettségi vizsgával elvégzett szakmai tanulmányok autószerelői szakon, 5 év régiség a munka mezején és legalább 2 év a szakmában, legalább 5 éve megszerzett hajtási engedély C+E kategóriában vagy közúti traktoron.
A versenyvizsga a Polgármesteri Hivatalban lesz 2015. január 9-én. Jelentkezési iratcsomó leadása 2014.12.29-én 14 óráig a a Polgármesteri Hivatal titkárságán. Kapcsolattartó: Marinescu Ilona, tel. 0265-588112, 0762-200498.
Aktívak az iskolások
Az év végén is sok tanórán kívüli tevékenységben vettek részt a község iskolásai. Az önkormányzat támogatásával a Mikulás minden faluba eljutott és ajándékokat osztogatott, tiszteletére műsort készítettek elő és mutattak be az óvodások és kisiskolások. Adventi műsort adott elő az iskola színjátszó csapata Balogh Tünde vezetésével. A kék madár című darabot Szentmártonban, Jobbágyfalván és Csíkfalván mutatták be. Minden településen karácsonyi előadással készülnek az iskolások és óvodások. az 5-8. osztályosok karácsonyi ajándékokat és üdvözlő lapokat készítettek. A község kisiskolásai nagyon jól szerepeltek a Fürkész helyesírási versenyen és anyanyelvi vetélkedőn, a felső tagozatosok sportversenyen vettek részt, a szentmártoni ovisok töklámpa és adventi koszorú készítő estet tartottak a szülőkkel, az iskola néptáncosai Gegesben vettek részt egy kétnapos táncházas eseményen. Székely Zsuzsanna tanítónő kezdeményezésére decemberben a község iskoláiban „cipősdoboz” gyűjtési akció folyt szegény gyerekek megajándékozása érdekében tudtuk meg Balogh Tünde igazgatónőtől. CSÍKFALVA KÖZSÉG – BEKECS TÁNCEGYESÜLET Civil – önkormányzati összefogás
Elnyert támogatás: 9.600 EUR A pályázat tárgya: népviselet vásárlása
Ötven éve a népi kultúra szolgálatában
Nyárádszeredában a néptáncmozgalomnak több mint ötven éves hagyománya van. Az első tánccsoport a Nyárád szövetkezet munkásaiból alakult. A kilencvenes évek végén a munkások helyét a Bocskai István Iskolaközpont diákjai vették át. A csoport 1998-tól Bekecs Néptáncegyüttes néven működik. 2007-től újraszerveződik és Nyárádszereda Város támogatásával folytatódik a tevékenysége.A csoport nagy hangsúlyt fektet a Nyárád menti táncok és népszokások bemutatására, ugyanakkor más tájegységek táncait és szokásait is előszeretettel viszi színpadra. A táncok anyagát tiszta forrásból merítik, előtérbe helyezve az adatközlőket és az archív felvételeket, ugyanezt az elvet követve a zene, valamint a viseletek terén is.
A Nyárádmente nagykövetei Az egyesület tánccsoportja 2011-ben számos külföldi és belföldi meghívásban részesült a Trilógia című produkcióval, amely jelentős áttörés az együttes életében. 2014 legnagyobb sikerét a Fölszállott a páva népzenei és néptánc tehetségkutató verseny különdíjának elnyerése jelentette. 2011 júliusában a tánckar egy része bekapcsolódott a Mikházi Csűrszínház első saját produkciójába, amelyet színészekkel közösen adott elő.
Az első fecske…
A LEADER program keretében az Egyesület önkormányzattal partnerségben nyújtott be pályázatot és ezzel az első civil szervezet, amely LEADER vissza nem térítendő támogatást nyert.
A Mikulás elment, az Angyal jött Idén is több nyárádmenti községben nyújtottak segítő kezet az önkormányzatok és intézmények, hogy gazdagabb ajándékcsomagokkal érkezzen a Mikulás vagy az Angyal a gyerekekhez vagy éppen az idősekhez. Csíkfalva község településeire is ellátogatott az északi tájakról érkező jóságos öreg bácsi, az óvodások és kisiskolások versikékkel, énekekkel köszöntötték őt. Községszinten 320 óvodás és iskolás gyereknek jutott egyenként 10 lejes ajándék az önkormányzat jóvoltából. Nyárádremete községben 554 gyereknek osztott ajándékot az önkormányzat és a közbirtokosság, Lukafalva községben és Szeredában az iskolavezetőség gondoskodott ajándékokról, míg Székelyhodos közsében 1200 lejt szánt az önkormányzat 152 gyerek édességcsomagjára. Ákosfalva községben az ajándékokat osztogatók december 14-én érkeztek, ekkor 600 gyerek örülhetett az önkormányzat és a községben munkateleppel rendelkező Surtec áruház adományainak. Az angyaljárásról sem feledkeztek meg a községek vezetői: Székelyhodoson a 70 év fölöttieknek, 246 személynek nyújtottak át karácsonyi ajándékot ötezer lej értékben, Csíkfalva községben 108 személynek, 80 év föllöttieknek és gondozottaknak jár egyenként 15 lejes ajándék. Madaras köz-ségben hétezer lejt fordítottak 220 iskolás gyerek csomagjára, Magyaróson 190 gyerek mellett az intézményvezetők és 75 év fölötti 170 személy is kapott ajándékot összesen négyezer lej értékben. Koronkán helyi vállalkozó és a polgármesteri hivatal jóvoltából jutott csomag 208 gyereknek, Gálfalván az önkormányzat és a Surtec áruház jóvoltából 324 gyerek között osztottak ki összesen tízezer lej értékű édességcsomagot, hasonlóan Karácsonyfalva községben is a község és ugyanaz a barkácsáruház nyújtott át ajándékot 580 gyereknek. Dózsa György községben mintegy 400 gyermek örlhetett az édességes tasaknak a községvezetők jóvoltából. Az Erdélyi Magyar Ifjak nyárádszeredai szervezete idén is elindította a hagyományos cipősdoboz-akció nevő adománygyűjtését, a beérkező adományokat december 19-én nyújtották át a helyi Szent Veronika Otthon gyermekeinek. Csíkfalva községben is indult hasonló kezdeményezés, de a szeredai iskola diákjai és tanárai is gyűjtöttek: az adományok a szegényebb gyerekekhez jutottak el karácsony előtt.
Forrás: nyárádmenti KIS ÚJSÁG, 114. szám, 2014. december Kapcsolódó anyagok:
|